הסבר ועיצות בנושא הנגשת אתרים

אתר מונגש - חובה

30 ספט הסבר ועיצות בנושא הנגשת אתרים

הנגשת אתרים – מה זה?

במהלך השנים האחרונות הפך האינטרנט לחלק מרכזי בחיינו והוא מספק לנו מידע בנוגע למגוון תחומים שמעניינים אותנו או דרושים לנו כך שקשה לדמיין איך חיינו בלעדיו אך לצערנו לא כולם יכולים ליהנות משפע השירותים שהאינטרנט מציע משום שלא כל האתרים עברו הנגשה ולכן הם אינם נגישים לאנשים עם מוגבלויות ומדובר על אוכלוסיה משמעותית (בערך 20% מהאוכלוסייה בישראל).

אתר אינטרנט שעבר הנגשה יתאים לאנשים בעלי מוגבלות מגוונות כמו למשל: מוגבלויות ראייה – ביניהם – עיוורים, לקויי ראייה, מרכיבי משקפיים ועיוורי צבעים. כמו כן, יהיה אתר האינטרנט נגיש עבור אנשים שסובלים ממוגבלות פיזית, אנשים שמוגבלים מבחינה שכלית כמו למשל – אנשים שמתקשים בקריאה ועוד.

חוק הנגישות נכנס לתוקף

חוק הנגשת אתרים נכנס לתוקף בתאריך ה – 25/10/13  ואיגוד האינטרנט הישראלי נלחם בנציבות שוויון זכויות לבעלי מוגבלויות ובכנסת ומנסה להקל על התקנות של חוק הנגישות. כמו כן, מספק האיגוד מידע ומדריכים מקצועיים בשילוב מענה של נציגים בנוגע לתקנות במטרה להקל על בעלי האתרים  ולסייע להם לבצע את ההנגשה עד לאוקטובר 2016 – עד לחודש זה צריכים כל אתרי האינטרנט בישראל לעמוד בתנאים ולהיות נגישים לבעלי המוגבלויות. מהרגע שהחוק יכנס לתוקף יהיו בעלי האתרים אשר מספקים מידע או שירות חייבים להנגיש את האתר שלהם תוך 36 חודשים ואנשים שמקימים אתרים חדשים יצטרכו להתאים את האתר שלהם ברגע שהוא יעלה. במידה ובעלי האתרים לא יפעלו על פי החוק הם עלולים לקבל עונשים.

רמות הנגשת אתרים

רמת ההתאמה תקבע לפי מהות הגוף אשר מפעיל את האתר כאשר הקריטריונים יקבעו לפי מידת החיוניות שלו לבעלי מוגבלויות, לפי מידת יכולתה של הטכנולוגיה לסייע לגולש, לפי מידת היכולת ליישם את ההנחיות, לפי הידע הדרוש למפתחים ולפי רמת הפגיעה האפשרית באתר.

ישנן שלוש רמות נגישות – רמה A היא הרמה הנמוכה ביותר, רמה AA היא הרמה הבינונית ורמה AAA היא הרמה הגבוהה ביותר. במידה ומדובר על אתר שמספק שירות אינטרנט ושייך לרשות ציבורית יצטרך בעל האתר לבצע התאמות ברמה של AA לכל הפחות, במידה ומדובר על שירות אינטרנט שלא שייך לרשות ציבורית יהיה עליו לעבור התאמה ברמה AA. במידה ובעל האתר קיבל פטור הוא יוכל לבצע התאמה ברמה A. אתר אינטרנט שעבר הנגשה צריך לעמוד בהנחיות של התקן הישראלי אשר עוסק בנגישות 5568 מטעם מכון התקנים. התקן מבוסס על תקן בינלאומי שקבע גוף התקינה הבינלאומי.

הקלות בהנגשת אתרים

נוסף על כך ישנן הקלות מסוימות, ביניהן הקלה של אתרי אינטרנט קיימים או אתרי אינטרנט שהוקמו לאחר התאריך ה – 25/10/13 ואינם שייכים לרשות ציבורית. במידה ואתרים אלו יעברו את ההתאמה עד לתאריך ה – 25/10/14 הם יהיו פטורים מהנגשת האתר ברמה AA ויוכלו להסתפק בדרגת נגישות A. ישנן הקלות נוספות. נוסף על כך אפשר לקבל פטור במצבים בהם לא ניתן לבצע את ההנגשה בשל מגבלה טכנולוגית. כדי לקבל את הפטור יש לפנות אל איש מקצוע ולקבל ממנו חוות דעת בנוגע למגבלה ויש להציג את חוות הדעת למורשה בתחום נגישות השירות ולקבל ממנו אישור.

מה צריך לעשות כדי להנגיש אתר?

הנגשת אתר מתבצעת בכמה שלבים: ראשית, יש להחליט להנגיש אותו. לאחר שמחליטים לבצע את ההנגשה יש לוודא שהמפתחים של האתר (במידה ומדובר על אתר חדש) מחויבים להקים אתר נגיש בהתאם לחוק. במידה ויש להנגיש חלק מאתר קיים או אתר קיים יש לוודא שהמפתחים מחויבים ליצור אתר שעומד בדרישות החוק. נוסף על כך, מומלץ לפנות אל יועץ שמתמחה בתחום הנגשת אתרים, בעיקר כאשר מדובר על אתר מורכב.

ומה קורה אם לא מנגישים את האתר?

מסלול פלילי, מינהלי ואזרחי

בעלי אתרים שלא הנגישו את האתר שלהם מסתכנים בקבלת תביעות – התביעה יכולה להיות פלילית, מנהלית או אזרחית.

פלילי: במידה ובעל האתר לא מנגיש את האתר עד לתאריך שנקבע בחוק הוא עלול לקבל הרשעה פלילית ולשלם קנס כפול (150,600 שקלים). נוסף על כך, רשאי בית המשפט להעניש את בעל האתר ולהפסיק את עיסוקו לתקופה מסוימת.

מינהלי: במידה ובעל האתר לא הנגיש את האתר עד התאריך שנקבע יכולה נציבות שוויון הזכויות להוציא נגדו צו נגישות. בעל האתר שהפר את הצו עשוי לקבל קנס של 5% עבור כל יום בו הוא ממשיך להחזיק באתר שלא עבר הנגשה. במידה ומבצע העבירה הינו תאגיד הוא עשוי לקבל קנס כפול .

אזרחי: המסלול האזרחי כולל שני מסלולים – תביעה פרטנית ותביעה ייצוגית התביעה הפרטנית יכולה להתבצע על ידי ארגון או אדם, התובעים יכולים לתבוע פיצוי כספי של 50,000 לכל היותר בלי להוכיח נזק. במידה והתובעים הוכיחו כי נגרם להם נזק הם יוכלו לתבוע סכום גבוה יותר.

תביעה ייצוגית יכולה להתבצע על ידי ארגון שפועל למען זכויותיהם של אנשים מוגבלים או על ידי אדם בעל מוגבלויות. משום שמדובר על תביעה ייצוגית יש לקבל אישור מבית המשפט. לאחר מכן, יכולים התובעים לקבל פיצויים גם בלי שהוכיחו כי נגרם להם נזק.חוק הנגשת אתרים - קנסות

בסופו של דבר זה ישתלם לכם – גם תפעלו באופן מוסרי וגם תוכלו להגדיל את מאגר הלקוחות שלכם

החוק דורש מכל בעלי האתרים לבצע עבודה, לפעול בהקדם האפשרי ולהשקיע כספים אך חשוב לזכור שלמרות שמדובר על תהליך שדורש השקעה וסביר להניח שאינכם שמחים לבצעו ולהשקיע בו כספים, מדובר על תהליך חשוב אשר הולך לשנות את חייהם של אנשים רבים ויאפשר להם להשתמש באתרים בדיוק כמו כולם.

מעבר לזאת, הנגשת האתר תוכל להגדיל את כמות הלקוחות שלכם בצורה משמעותית – חישבו על כך – מדובר על תוספת של כ – 1.5 מיליון גולשים שלא יכלו לגלוש באתר שלכם ולאחר ההנגשה הם יוכלו. יתרון נוסף של הנגשת האתר הוא שההנגשה מסייעת לאופטימיזציה ומאפשרת לבצע קידום יעיל יותר.

כפי שוודאי הבנתם אין שום סיבה להימנע מהנגשת האתר – באמצעות הנגשתו תמנעו מקנסות ותפעלו למען הציבור ולמען עצמכם. תוכלו לבצע את הנגשת האתר על ידי פנייה אל מיכאלה סטודיו – סטודיו אשר מתמחה בתחום בניית אתרים ועיצוב אתרים. בסטודיו תוכלו לבצע את כל דרגות ההנגשה בצורה המקצועית ביותר.

טיפ קטן לדרך: מומלץ לכל מי שמחזיק באתר לבצע הנגשה ולהוסיף לאתר ולתפריט עמוד שמעיד על כך שהאתר עבר הנגשה ובמידה וישנה בעיה ניתן לפנות אל בעל האתר או אל המתכנת – דף שכזה יסייע לכם להימנע מקנס ובמידה ותהיה בעיה תקבלו רק אזהרה.

עכשיו בואו ובחנו את עצמכם האם אתם כבר מבינים בהנגשת אתרים?

 

אושרי ביטון
oshri.biton@gmail.com

אושרי ביטון הוא אחד מהוותיקים בעולם האינטרנט הישראלי. למעלה מ 15 שנות נסיון שבהן לקח חלקים בביצוע, בלימוד ובהעברת הדרכות בתחומים:תכנות, תוכן, שיווק וקידום אתרי אינטרנט. אושרי הקים את מיכאלה סטודיו לפני כ 5 שנים, תחת שם אחר לעסק. לאחר שמיכאלה ואושרי התחתנו - העסק קיבל דחיפה גדולה בזכות יכולות העיצוב והבנת הוורדפרס של מיכאלה.

אין תגובות

פרסמו תגובה

הצטרפו לניוזלטר שלנו

ותקבלו בכל שבוע ניוזלטר משותף של מיכאלה סטודיו ו oshrib.com - העדכונים הכי חמים הקשורים לבניית אתרים, וורדפרס, וטיפים מדהימים בנושא קידום אתרים בגוגל

הצטרפת בהצלחה לניוזלטר שלנו !

Share This